Bağışlarınız İçin Hesap Numaramız DOHAD - İs Bankası Gayrettepe Şubesi - 529030

Kar yenir mi, yenmez mi?

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu

Milattan sonra 37 yılda Roma İmparatoru Nero, kölelerine dağların tepelerinden sarayına kar getirtirdi. Nero getirilen karı bal veya meyve suları ile karıştırıp yerdi. Bugün hala Anadolu’da karı pekmez ile yiyenlerimiz bile var.

Nedendir bilinmez çocukken arkadaşlarımla birlikte ilk yağan kardan ben de yediğimi hatırlıyorum. Şimdi de etrafıma sorduğumda en azından çocukluğunda kar yemiş bir sürü başka insanın olduğunu öğreniyorum. Ayrıca köpekler de kar yemeyi çok seviyor... 

Dünyanın değişik yerlerinde değişik yosun ve bitki türleri karın, sarı, portakal, yeşil ve pembe renklere sahip olmasına neden oluyor. Örneğin, Antarktika’da buzulların üzerindeki karda büyüyen yosunlar üzerlerine yağan kara kırmızı bir renk kazandırır.

Bu nedenle Türkiye’de ki “Kar yenir mi?” sorusu, dünyanın değişik yerlerinde “Hangi renk kar yenir?” şeklinde sorulmaktadır. Bu nedenle ben de sorumu evrenselleştirerek tekrar soruyorum:

Sizce hangi renkteki kar yenilenilebilir?
a. kırmızı, beyaz ve mavi
b. sarı
c. siyah ve beyaz
d. kahverengi, beyaz ve mor
e. hiçbiri

Bir Amasya elması kırmızı görünür, çünkü elma yüzeyi ışıktaki renklerin çoğunu yutar ve sadece kırmızı ışık gözümüze yansıyınca elma yüzeyini kırmızı olarak görürüz. Benzer şekilde, bir kar kristalinin üzerine güneş ışığı düştüğünde güneş ışığı kar kristali tarafından bir çok kez saçılır. Işığın hiçbir kısmı diğerine nazaran daha fazla yutulmaz ve yansıtılmaz. Böylece, ışıktaki tüm renkler eşit olarak geri yansıtıldığından karın rengi güneş ışığı gibi yani beyaz olarak görülür. Diğer bir deyişle, beyaz ve mavi karın normal rengidir; bakıldığı açı ye yere bu renkler değişir.

Açık kırmızı renkli karların bir kısmına zararsız yosunlar neden olmaktadır. Diğer renkler bir çeşit kirlenmeye işarettir ve hiçbir şekilde yenilmemelidirler. Amerika yerlileri, yani Kızılderililer, çocuklarına “Sarı renkli kar yemeyin” diye öğütler.

Antarktika’daki kırmızı renkli kar, karpuz renginde ve tadındadır. Bu nedenle kırmızı karın yenilebileceği söylenir. Dünyanın en temiz karı Antarktika’dadır. Antarktika şehirlerden ve şehirlerin kirleticilerinde çok uzakta olduğu için kar kristalleri kirli değildir. Bu nedenle buradaki beyaz ve mavi karın da yenmek için yeterince temiz olduğuna inanılır. Yani Antarktika’da yaşıyor olsaydınız (a) şıkkı sizin için doğru seçenek olabilirdi.

Şüphesiz beyaz ve mavi renkli temiz kar yenilebilir. Fakat şehir ve kasabalarda kar çeşitli kirleticiler içerebilir. Bu nedenle, hangi renkte olursa olsun şehir ve kasabalardaki hiçbir karı yemeyin. Kar yememenizin temel nedeni karın toz vb. yabancı maddeler içermektedir. Ayrıca kar kristalleri havada düşerken bazı kirleticileri de toplayabilir. Bu nedenle şehirlerde ve şehirlere yakın yerlerde kar yerseniz, karla beraber kirde yersiniz. Yani Türkiye’de yaşıyorsanız (e) şıkkı sizin için doğru seçenektir.

Kar yemeyi çok seven, köpeklerde kar, (kar gastriti) mide bulantıları, mide krampları, amel, gaz, kusma ve boğaz hastalıklarına neden olduğu bilinmektedir...

sismikhaber.org , Doğa Hareketleri Araştırma Derneği sitesidir. www.dohad.org
Gönüllü olmak ister misiniz?