Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yanıt Yaz
 DOHAD | GÖZLEMLER | DENİZ GÖL | Yanıt Yaz
KonuKonu: Deniz göl

Düzenle
İsim:Mesaj:


Duygu Simgeleri
daha fazla...
   Açık Forum Kodları Mesaj Formatı
Benzersiz Güvenlik Kodunu Gir:
Kod Resmi - Kodu göremiyorsanız web sayfası yöneticisi ile irtibata geçin Okuyamıyorum Kodu Değiştir
Lütfen resimde gördüğünüz kodun aynısını girin.
Tarayıcınızın Cookie (Çerez) desteğinin aktif olması gerekir.

Mesaj
Konu: Deniz göl
Gönderim Zamanı: 10-Kasım-2007 Saat 11:19 yazan:

"Erdek'teki Salya İstilası " üzerine düşünceler...

Önce haber-''Balıkesir'in Erdek İlçesinde Deniz Suyunun Isınmasıyla Birlikte Denizanalarının Erimesi Sonucu Meydana Gelen "Salyalar" Balık Ölümlerine Sebebiyet Verirken, Balıkçıların da Denizden Ağları Boş Dönmelerine Sebep Oluyor. Balıkesir'in Erdek ilçesinde deniz suyunun ısınmasıyla birlikte denizanalarının erimesi sonucu meydana gelen "salyalar" balık ölümlerine sebebiyet verirken, balıkçıların da denizden ağları boş dönmelerine sebep oluyor.Balık yakalamak için denize açılan Erdek'li balıkçılar, salyalar sebebiyle zorluk çektiklerini belirtti. Denizanalarının erimesiyle oluşan salyaların balıkçı ağlarına ağırlık yapmaları sebebiyle balık tutamayıp ağlarının zarar gördüğünü ifade eden balıkçılar, "Bu salyalar yüzünden balık tutamaz olduk. Ağlara dolan salyalar ağırlığa sebep oluyor, bu ağırlık yüzünden 12 metrelik bom direğimiz kırıldı. Şans eseri mürettebattan kimse yaralanmadı, ama ağlarımız ve gemimiz zarar gördü. Bu salya denizden gitmediği sürece denize açılamayacağız" dedi.

Yahu, Bu deniz anaları (Mavi,beyaz veya kahverengi..) zaten Marmara'nın yerli canlı türü değil.Yabancı gemilerin sintineleri ile Marmara'ya sonradan gelmiş- yerleşmiş, son 15-20 yıldır aşırı artan kirlenme sebebiyle aşırı üreyen planktonlarla beslenen (geldikleri yerde bile bulamadıkları bu besin bolluğu ile de) sayıları son zamanlarda anormal bir biçimde artmış, özellikle Güney Marmara sahillerinde iç ve dış turizm ve balık türlerini ciddi bir biçimde tehdit eden bir canlı türü değil mi? Geldikleri yerler suları çok daha sıcak olan Okyanuslar.Göreceli olarak çok daha sıcak suda yaşamaya alışkın bu canlılar Marmara deniz suyunun ortalaması 3-5 dereceyi geçmeyen bir artışı ile neden topluca ölsünler ki? Bunların ölümünde başka sebepler aramak lazım.Fransız gemisinin son yıllarda yaptığı araştırmalarla artık varlıkları kesinleşen deniz tabanı gayzerlerindeki ve yakın civardaki fay çatlaklarındaki metan ve diğer gaz emisyonlardaki artışla ilgili olabilirmi? (Böyle bir artış varsa tabii ki-çünkü bu konuda da derpremle ilgili her konuda ollduğu gibi sağlıklı bir bilgi akışı yok-Ama Fransız gemisinin deniz tabanına batiskaf ile yaptığı dalışlarda buralara gaz çıkşını izlemek için cihazlar yerleştirdiği ile ilgili bigi kırıntısı belleğimin bir köşesinde kalmış.) Not: size ironik gelebilir ama belki de doğa kendini böyle koruyor.Marmara Denizi..Pardon "Marmara Foseptiği" Lütfen artık bana girmeyin, ürünlerimden de yemeyin demek istiyor. Kim bilir?


Düzenleyen irfan aydınoğlu - 10-Kasım-2007 Saat 11:29

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.05a
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,063 Saniyede Yüklendi.