Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
DUYURULAR
 DOHAD | FORUM | DUYURULAR
Mesaj icon Konu: Deprem Tahmini Ve Sitemizdeki Kuralları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
FUAT AGALDAY
Yönetici
Yönetici
Simge
DOHAD YÖNETİM KURULU

Gönderilenler: 1352

Alıntı FUAT AGALDAY Cevaplabullet Konu: Deprem Tahmini Ve Sitemizdeki Kuralları
    Gönderim Zamanı: 11-Temmuz-2008 Saat 07:33
Selamlar
08 TEMMUZ 2008 de  yapılan yönetim kurulu toplantımızda çeşitli parametrelere bakarak deprem öngörüsünde buunan arkadaşlar için bazı kurallar oluşturduk bu kurallara www.sismikaktivite.org sitesine üye olan herkes uymak zorundadır .Sitemizde deprem tahmini yazmak isteyen  arkadaşlarımıza şahsına özel bölüm açılacaktır ve bu bölüm herkes tarafından görülecektir bölüm açtırmak isteyen arkadaşlarımızın benimle irtibata geçmeleri gerekmektedir.

Deprem öngörüsünde bulununan arkadaşlar

1-Türkiye için Md 4 ve üzeri Dünya için Md 6 ve üzeri taban sınır konulmuştur .Bu büyüklükten küçük özgöülerinii lütfen foruma yazmayınız

2- Deprem öngörüsünde bulunurken Türkiye için bölge dünya için ülke belrtiniz

3-En fazla 7 gün olmak şartı ile süre belirtiniz

4-Tahminin altında  ( YUKARIDA YAZMIŞ OLDUKLARIM ŞAHSİ GÖRÜŞLERİMDİR DOHAD I BAĞLAMAZ ) ibaresi bulunmak zorundadır ibaresini tahmininizin altına ekleyiniz (imza olarak kullanırsanız istediğiniz zaman yazınızın altına otomatik olarak eklenecektir)

Yukarıdaki 4 Kritere uyulmadan yazılan tahminler forumdan kaldırılacaktır anlayışınız için teşekkür ederiz.İyi çalışmalar
DOHAD Yönetim Kurulu Başkanı Teknik İşler
Sorumlusu Uyanın, kalkın, kalkının, öğrenin, öğretin...İlim çindede olsa öğreniniz..
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Temmuz-2008 Saat 10:14

Anladığım kadarı ile bu yazı en çok bioparametreleri ve aramıza yeni katılan bulut öngörüsünde bulununan arkadaşımızı kapsıyor.Hedefi "Bilim'e hizmet" olan bir sitenin olmazsa olmaz kuralları çerçevesinde doğru alınmış bir karardır.Saygı duyarım.Ancak,bana göre bir takım eksikleri vardır ve bunları da kişisel görüşüm olarak paylaşmak isterim.

Biyolojik ritmini esas alan biri olarak;hissettiğim ağrı,acı,baskı ve diğer anomalileri ölçen,büyüklüğünü veren bir alete ne yazık  ki  sahip değilim.Benzeri aletler ne yazık ki , şu an için sadece tıbbın hizmetinde ve bunu bir hekim ve üstelik bir Jinekolog olarak en iyi, Sevgili Aysel bilir.
Ülkemizde onlarca,dünyada yüzlerce belki binlerce deprem,her gün olmaktadır ve birbirlerini bir şekilde tetiklemektedirler.Hocamızın da ısrarla ifade ettiği gibi,sonuç "Levha tektoniği ne diyosa O!"'dur.Bilim de budur.
Bioparlarda ise;diyemiyorum,kişi ancak kendinden sorumludurYaptığım her ne ise,dün de,bugün de tahmincilik değildir.Bedenimin verdiği sinyalleri algılarım,hissettiğim baskıya,acıya ve ağrıya göre de sınıflandırmaya çalışırım.Bunu da kendi iç ritmimle yaparım.Yaparken de,bedenimden fiziksel ,psikolojik ve meteorolojik etkileri ayrıştırarak yapmaya çalışırım.Epeyce zahmetli ve yıpratıcı bir süreçtir.Kusursuz olmayı istersiniz ama,ne hekim,ne psikolog ne de meteorolog olmadığınız için şahsına münhasır sonuçlarla idare edersiniz.Doğru olansa,ilaç araştırmalarında kullanılan denekler misâli sürekli gözetimde tutulmaktır.Olamadığına göre,kendimi de bu kategoriye koyamadığım için, geriye hayvansal dürtülerime kulak vermekten başka çare kalmıyor.Hayvani özelliklerimin (onlar kadar saf olabilmeyi bilseniz ne çok isterdim)yanında insani özellikler de barındırdığmdan,maalesef bir karınca kadar saf olamıyorum.Dolayısı ile sapmalar ve yanılmalar her zaman için mevcut olacaktır.
Algıladıklarımı;bu kimbilir kaç büyüklüğündedir,bunu geç,daha büyüğü olursa paylaşırsın gibi bir lüksüm olmadığından,gerekli gördüğüm takdirde Yönetim Kurulu ile paylaşacağımı ifade etmek isterim.Şahsıma yönelik bir "Tahmin Köşesi"ne gerek kalmamıştır.
İçinde bulunduğum oluşum için doğru olan ne ise,uyarım ve saygı duyarım.Elbette,kendi tercihlerime de saygı duyarak.
En içten sevgi ve saygılarımla

IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Temmuz-2008 Saat 12:13
selamlar sn fuad bey.

en son deprem etikleri ile ilgili ab ye uyum yasaları çerçevesinde alınan kararlar dogrultusunda vermiş oldugunuz veya istemiş oldugunuz kıstasları anlayabiliyorum. ancak depremlerin halen bilinememezlikden çıkarılması amaçlıda dünyadaki çalışmaları hergün internetten izlemkteyiz.herkes bir hummalı çalışma içindeyken, halende haklı olarak bilimi öne koyarken mevcut bilinen bilimler bunu başaramamaktadır. (zaman , ve nerde olacağı bilinmiyor, aslında biliniyor marmarada 5 sene kafda 20 sene, gaf olmalı her an, sanırım bu ara  fokurdamalarda artmıştır iyice. vb. zaten oralarda hep depremlerde olur, o süreler içinde)

işin ilginç olan boyutu ise bu işler sonunda bir "patent" alma sevdası ile bilinebilecek bir depremi bile söyletmemek  ve agızların tıkatılması, gerekirse büyük paraların döneceği ve  yalvar yakar "abicim ne olur benim ülkemde deprem varmı " durumuna düşmemek adına bu kabul edilen mantık dolu yasaya karşıda bir mucadele verilmelidir.

bunlar yazılmadan bu çalışmalar yapılmadan hangi model içinde depremlerin bilinmesi konusunda çalışmalar yapılabilir ve kaç sene daha beklemek zorundayız. bu ülkelerin elini kolunu bağlamaktan başka birşey değildir. bu yasaya karşıda dohadın bir çalışma başlatarak bu yöndeki  çalışmalara nasıl destek verilebileceğide araştırılmalıdır.  yani yapılacak amatör çalışmaların hukuki boyutunu  araştırılarak  bir yasa hazırlanmasına önayak olmalıdır. derneklerin sosyal yöndeki aktivitelerinde bu tür çalışmalar dogal olarak tüzüklerinde olmasada genel anlamda yapılarında vardır.

burda biz siz o yazmasa dernek çatısı altında  nerde çalışma yapabilinecek.  buna çare bulmak lazım.

saygılar.  

Düzenleyen orayyilmaz - 11-Temmuz-2008 Saat 12:15
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Temmuz-2008 Saat 13:14
sn fuad bey. bir önerim olabilirmi.

kişiler adına açılan sayfada "tahmin" kelimesi yerine "deprem ön tesbitleri" veya bulunabilecek daha uygun bir cümle koymak acaba dahamı yaklaşım açısından uygun olur? tahmin kelimesi biliyorsunuz etik kurallar açısından uygun değil gibi. altına o notu koymanın hukuksal kuralını kendi site yönetiminiz adına düşünerek koyduruyorsunuz. ancak arkadaşlarımında ne yazması gerektiğini de açıklarsanız sanırım etik kurallara daha dikkat etmiş oluruz.

çünkü dikkat ettiğim konu siteler sadece kendilerini düşünerek sitemizi bağlamaz uyarısı yaptırıyorlar.  ama depremlerin ön sinyallerini araştıranlarıda  aslanın azına atmamak adına deprem ön tesbit çalışması yapan kişilerin, yaptıgı çalışmanın altına ne yazması gerektiğinide açıklayın, ona göre yazmaya devam etsinler bence. uzun lafın kısası biz site olarak uyarımızı yaptıkla kalmasın iş. en azından yaptıgım çalışmalar ............  böyle bir uyarı yazısı sn halil mercanlının sitesinde var. bu arkadaşlar ya buna benzer bir ibare koysunlar yada  kapatın eskisi gibi. herkes birbirinden etkilenmesin. bu konuda sn aysel hnm dogru söylemş.

saygılar.
IP
özcan cabbar
Yönetici
Yönetici
Simge
DOHAD YÖNETİM KURULU

Gönderilenler: 1076

Alıntı özcan cabbar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Temmuz-2008 Saat 23:29
Merhaba,

Elden geldiğince ihtiyaca cevap verecek bir tahmin bölümü oluşturmaya çalışıyoruz,farklı yerlerde tahmin yapılmasın derli toplu olsun  ve belli bir düzen içinde yürüsün.
Tahminler kişisel sayfalar halinde olabileceği gibi ,tek sayfa  halinde de yazılabilir.Daha önce tahminlerin yazan kişi ve yönetime açık kalmasını düşündüğümüzden sayfalar tek tek açılmak zorunda kalmıştı.Şimdi tüm üyelere açmayı düşünüyoruz, tek sayfa da olabiliyor.
Fuat beyin ifade ettiği gibi Yurtiçi tahminleri 4 ve üzeri olarak sınırlama kararı aldık.
Bunun nedeni bir deprem ülkesi olduğumuzdan 3 ve altı depremlerin hemen hergün görülmesi.
3< depremler için sürekli tahmin yapılması, hem tahminlerin izlenmesini zorlaştırıyor(çünkü çok fazla miktarda tahmin yapılması gerekiyor) hem de tahmin güvenilirliğini azaltıyor.
Malesef 3 ü bilen 5 i zaten bilir gibi bir önerme her zaman mümkün olmuyor.
Marmara içinde hemen her gün 3 ve altı deprem var. Ama yılda birkaç kez olan 5 i, yada 10 kez olan 4 leri tahmin ettiğinizde tahmininiz doğrudur diyebilirsiniz.
Mutahara hanım kendince durumunu çok güzel açıklamış.Biopar olarak hissettiklerinin büyüklüğünü tam olarak tahmin edemeyebilir.Burada zaten o denli kesin sınırlar çizilemez.Ama mutlaka hissettiğiniz bir farklıllık vardır, gelen deprem küçük-büyük  bilebilirsiniz. Kaldıki sizler gözlemlerinizi yine ayni bölümlere yazacaksınız,bioparametreler biopar veya insan bölümüne bulut gözlemleri uyduya gökyüzüne yazılacak.
İzlediğiniz ve kendinizce kesinleştirdiğiniz tahminleriniz olursa sadece tahmin kısmını bu yeni açtığımız bölüme yazmanız istenecektir.
Tahmin süresi çoğu parametre için yeterli bir süre,bazı durumlarda biraz daha uzayabilir.
Deprem tahmini sözünün etik olmadığını düşünmüyorum. Öngörü yapılmıyor, söz konusu olan adı üstünde '' tahmin'' dir.
Tahminler elbette yazan kişilerin sorumluluğunda seyreder.Dohad adına yapılamaz ve bunun belirtilmesi gerekir.
Yine Oray beyin  çok güzel ifade ettiği gibi ,kişisel olarak da uygun bir uyarı yazısı kullanmak doğru olur.
Tahmin sayfasıyla ilgili farklı önerisi, dileği olan arkadaşlar bize iletebilirler.

sevgilerle

IP
meldasınırtas
DOĞA HAREKETLERİ ARAŞTIRMA DERNEĞİ
Simge

Gönderilenler: 79

Alıntı meldasınırtas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Temmuz-2008 Saat 18:45

Sevgili arkadaşlar,

Fuat  Beyin önderliğinde  Bursa da kurmayı plandığımız, Uludağ Üniversitesi içerisindeki yeni gözlem istasyonumuzun temelleri atıldı. İstasyonumuzun en kısa sürede bitirilmesi ve veri toplamada bizlere yardımcı olması dilekleri ile başta bu istasyonun kurulmasını destekleyen Uludağ Üniversitesi Rektörü Sayın Mustafa Yurtkuran, ekibine ve tabiki DOHAD Yönetim Kuruluna teşekkürlerimi iletmek istiyorum
IP
meldasınırtas
Simge

Alıntı meldasınırtas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Temmuz-2008 Saat 09:48

Sevgili Arkadaşlar,

Küçük bir düzeltme yapmak istiyorum. Bursa Uludağ Üniversitesinde kurulması planlanan yeni istasyonumuzun projesi imzadan çıktı. Temeller henüz atılmadı. Üniversite gibi kurumlarda onayların alınması biraz uzun zaman aldığı için bence esas önemli olan kısmı bitti.  (imzanın atılması son Balıkesir depremin öncesi yapılan analiz raporu, Aysel Hanım'ın analizi ve depremin olmasından sonra sitemizden verilen bilgilendirmelerin Rektör Hocamızın önüne belge olarak konulmasından sonra gerçekleşti).
 Bu aşamada bu dönemde çalışan gözlemleri ve analizleri ile projeyi destekleyen tüm arkadaşlarımızın bu istasyonun yapılmasına katkısının olduğu söylemek sanırım çok doğru olacaktır.
 Temellerin atılacağı zamanı sizlere tekrar bildireceğim. Yeni istasyonumuzun en kısa sürede bitmesi dileklerimle herkese sevgilerimi göndermek istiyorum
IP
özcan cabbar
Yönetici
Yönetici
Simge
DOHAD YÖNETİM KURULU

Gönderilenler: 1076

Alıntı özcan cabbar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16-Temmuz-2008 Saat 10:38
Çok güzel bir gelişme Melda hanım.Biz de size değerli katkılarınız için teşekkür ederiz.Yeni istasyonumuz hayırlı olsun.
sevgiler.
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Temmuz-2008 Saat 01:11

Merhaba Melda Hanım,

Özverili olarak yapmış olduğunuz çalışmalar sonucu böyle bir projeyi kabul ettirebilmeniz en önemli başarıdır.Sizi YK olarak Kutlarız.

Resmi yerlerde projelerin onay ve bitiş süreleri genelde o projeye ayrılan ödenek ve takvime bağlıdır.Bu konuyada gereken takibi yapacağınızdan eminiz.

Sevgi ve saygılarımızla   

IP
meldasınırtas
Simge

Alıntı meldasınırtas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Temmuz-2008 Saat 08:59
Merhaba Kadir Bey,
projenin kabulü benim değil, son analizlerin sonucudur. Başarı tüm arkadaşlarımıza aittir. Bazen sözler değil, belgeler daha etkili olmakta. Umarım sizin de belirttiğiniz gibi proje en kısa sürede tamamlanır. Bu konuda üzerime düşenleri yapacağım.teşekkürler

IP
isikpot

Gönderilenler: 1087

Alıntı isikpot Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Temmuz-2008 Saat 10:19
Bir üniversitede bu projenin kabulü bence gerçekten çok önemli, Melda Hanım bravo gerçekten kutlarım sizi.
IP
aysel Özgezer
Yönetici
Yönetici
Simge
DOHAD YÖNETİM KURULU YEDEK

Gönderilenler: 1239

Alıntı aysel Özgezer Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Temmuz-2008 Saat 11:48
teşekkürler Melda Hanım
umarım diğer illerde ki kurumlara örnek olur..sevgiler
Varlığıyla birşey kazandırmayanlar, Yokluğuyla da birşey kaybettirmezler.."

IP
Sait Kaytaz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 22

Alıntı Sait Kaytaz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Ocak-2009 Saat 23:15
Sayın Ahmet Ercan bey Haber Türkte konuşuyor
Bir çivi yüzünden bir nal, bir nal yüzünden bir at, bir at yüzünden bir atlı gidiverir. Franklin
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.05a
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide