Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
GÖKYÜZÜ / ATMOSFER
 DOHAD | GÖZLEMLER | GÖKYÜZÜ / ATMOSFER
Mesaj icon Konu: Gökyüzü atmosfer Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   82 Sonraki >>
Yazar Mesaj
FUAT AGALDAY
Yönetici
Yönetici
Simge
DOHAD YÖNETİM KURULU

Gönderilenler: 1352

Alıntı FUAT AGALDAY Cevaplabullet Konu: Gökyüzü atmosfer
    Gönderim Zamanı: 05-Eylül-2007 Saat 22:45
Gökyüzü bulutlar ve atmosfer olayları ile ilgili gözlemler buraya
IP
hakan danabaş
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 2

Alıntı hakan danabaş Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Eylül-2007 Saat 02:29

Kadir Bey,

bu tür fotoĞraflarla deprem tahmini yapılırmı bilmiyorum. yapanlarıda tebrik ediyorum, çünkü başlı başına farklı bir iş.

ben bunlara deprem bulutu diyemiyorum. çünkü, fotoğrafla deprem tahmin konusunda son derece bilgisizim. ama, uydu görütülerinden deprem bulutu tahminimi dersiniz, deprem kestirimimi dersiniz, işte o konuda fena olmadığımı söyleyebilirim.

bunu niye anlattım? Çünkü uydu fotolarında yaklşık 500 km. uzunluğundaki bulut görüntüsü benim için M 5 ila M 5,5 anlamında. en son, sitede, suidi yarım adasının uç kısmındaki M 6.5 lik depremin uydu görüntüsünü göndermiştim. üç beş gün içinde olmuştu, tahminim M 6 idi. maalesef, eski bilgisayarım göçtüğünden, diğer onlarca örnek gibi bu örneğinde kayıtları elimde değil.

yakaladığım en büyük deprem, hindistannın doğusunda olan M 9 luk son büyük depremdir ki bu sitenin eski kayıtlarında Sn.Bülent Doruker ve ben bir kaç kez bu büyük depremin deprem bulutu fotolarını göndermiştik, yaklaşık bir kaç bin km. lik bulutlardan söz ediyorum. (Not: Büyük depremlerden  yaklaşık 3 yıl kadar önce deprem bulutları görülmeye başlanır ve deprem gerçekleşene kadar bir kaç kez tekrarlanır. bu bölüm ünlü bir deprem Prof.umuzun kitabından alınmadır. Benim notum, şanslıysak sonuncu görüntü olduğunu anlarız.)

Dediğim gibi, ben, deprem bulutu denince, uydu fotoğraflarıda rahatlıkla izlenen ciddi büyüklükteki bulut görüntülerini anlıyorum. bu görüntülerle büyük depremleri eşleştirmek oldukça  zor.

tabiki, bu da benim fikrim. yinede teşekkürler.Smile

Saygılarımla,
Hakan Danabaş 
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Eylül-2007 Saat 14:52
09.09.2007 08:14:57.67 38.8239 26.3895 25.0 3.6 - - - - EGE DENIZI

Düzenleyen Kadir SÜTÇÜ - 13-Eylül-2007 Saat 09:24
IP Düzenle
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Eylül-2007 Saat 20:15
08.09.2007 tarihinde saat 19:25'de çekilen bulut resmi www.dkos.org/istanbulbulutu.html  de.  Saygılarımla.

Düzenleyen Kadir SÜTÇÜ - 13-Eylül-2007 Saat 11:08
IP Düzenle
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Eylül-2007 Saat 21:47
09.09.2007 Güneş batarken 3 resim  www.dkos.org/istanbulbulutu.html Saygılarımla.
IP Düzenle
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Eylül-2007 Saat 21:58

Bu akşam saat 18:00 dan saat20:00 ra kadar büyükçekmeceden k.çekmeceye gelene kadar bulutları izledim ama yanımda fotoğraf makinası olmadıgı için çekemedim.Benim bildiğim bir konu değil ama çok farklı bir gökyüzü ve çok farklı bulutlar gördük. Dohat sayfasındaki bulutların nerdeyse aynı hatta daha fazlası vardı.Dediğim gibi ben anlamam ama şimdi kadir beyin çektiği fotoğrafları da gördüm ve aynısını bende gördüm o bulutun ve daha fazlasınıda bilgilerinize.

Düzenleyen melek kaya - 13-Eylül-2007 Saat 22:05
IP Düzenle
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Eylül-2007 Saat 00:53
Bugünden başlamak üzere her akşam saat 19:00-20:00 arasında aynı yerdeki buluların fotoğraflarını çekerek bulut gözlemcilerimize yardımcı olmak açısından www.dkos.org/istanbulbulutu.html sayfasında görmüş olacaklar. Sıra dışılık gözlemlediğim diğer zamanlarda çektiğim fotoğraflarıda aynı sayfada göreceksiniz. Bilginize sunulur. saygılarımla.  
IP Düzenle
Guzin Hatip
DOĞA HAREKETLERİ ARAŞTIRMA DERNEĞİ
DOĞA HAREKETLERİ ARAŞTIRMA DERNEĞİ
Simge

Gönderilenler: 149

Alıntı Guzin Hatip Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Eylül-2007 Saat 13:56
Bugun 15.30 da basak burcunda parcali gunes tutulmasi meydana gelecek...
IP
Mustafa Ölmez
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 334

Alıntı Mustafa Ölmez Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Eylül-2007 Saat 16:59
Orjinalini yazan: hakan danabaş

Kadir Bey,

bu tür fotoĞraflarla deprem tahmini yapılırmı bilmiyorum. yapanlarıda tebrik ediyorum, çünkü başlı başına farklı bir iş.

ben bunlara deprem bulutu diyemiyorum. çünkü, fotoğrafla deprem tahmin konusunda son derece bilgisizim. ama, uydu görütülerinden deprem bulutu tahminimi dersiniz, deprem kestirimimi dersiniz, işte o konuda fena olmadığımı söyleyebilirim.

bunu niye anlattım? Çünkü uydu fotolarında yaklşık 500 km. uzunluğundaki bulut görüntüsü benim için M 5 ila M 5,5 anlamında. en son, sitede, suidi yarım adasının uç kısmındaki M 6.5 lik depremin uydu görüntüsünü göndermiştim. üç beş gün içinde olmuştu, tahminim M 6 idi. maalesef, eski bilgisayarım göçtüğünden, diğer onlarca örnek gibi bu örneğinde kayıtları elimde değil.

yakaladığım en büyük deprem, hindistannın doğusunda olan M 9 luk son büyük depremdir ki bu sitenin eski kayıtlarında Sn.Bülent Doruker ve ben bir kaç kez bu büyük depremin deprem bulutu fotolarını göndermiştik, yaklaşık bir kaç bin km. lik bulutlardan söz ediyorum. (Not: Büyük depremlerden  yaklaşık 3 yıl kadar önce deprem bulutları görülmeye başlanır ve deprem gerçekleşene kadar bir kaç kez tekrarlanır. bu bölüm ünlü bir deprem Prof.umuzun kitabından alınmadır. Benim notum, şanslıysak sonuncu görüntü olduğunu anlarız.)

Dediğim gibi, ben, deprem bulutu denince, uydu fotoğraflarıda rahatlıkla izlenen ciddi büyüklükteki bulut görüntülerini anlıyorum. bu görüntülerle büyük depremleri eşleştirmek oldukça  zor.

tabiki, bu da benim fikrim. yinede teşekkürler.Smile

Saygılarımla,
Hakan Danabaş 
IP
Mustafa Ölmez
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Mustafa Ölmez Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Eylül-2007 Saat 17:07
Hakan Bey,

Kadir beye yazmış olduğunuz yazıyı okudum. Yanılmıyorsam benim tahminimle ilgili bu görüşleriniz. Kadir bey bana o resmi gösterdi. Buluttada kızıllık mevcuttu. bir 3 lük deprem habercisi diye açıklama yaptım. Bu tür görüntülerin şiddeti düşük olduğundan yaklaşık 12 saat içinde kendini belli ediyor. ve nitekim Çanakkelede 3 şiddetli bir deprem olduğunu ve bu resmin altına tahmin ettik diye yazayım mı diye sordu. Bende niye olmasın dedim. Herhalde bu resim konu oldu.
Daha önce sizinle pek konuşma fırsatımız olmadı. Ben bulutlardan ve son olarak da deniz yüzeyine düşen güneş ışıklarından tahmin yapmaya çalışıyorum. Sayın Ahmet Mete Işıkara'nın, bulutlardan deprem tahmin edilmez demesine aldırmadan bu işi amatörce yapmaya çalışıyorum. Bilim bir şeyi kanıtlamazsa kabul etmiyor. Ama kanıtlamak için fırsatta vermiyorlar. Kızıllık doğru hergün oluyor. Ama her kızıllık da deprem habercisi değil. Bunu da tecrübelerime dayanarak söylüyorum.
Bu kısa açıklamayı lütfen kabul edin. Başka bir amacım yok. Yanlış anlaşılmasın.
Saygılarımla.

Düzenleyen FUAT AGALDAY - 11-Eylül-2007 Saat 18:21
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Eylül-2007 Saat 23:47
Doğu yönlü bulut oluşumu.
IP Düzenle
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Eylül-2007 Saat 12:50
13.09.2007 tarihli 3 adet bulut fotoğrafı  www.dkos.org/istanbulbulutu.html Saygılarımla. 

Düzenleyen Kadir SÜTÇÜ - 13-Eylül-2007 Saat 12:50
IP Düzenle
Mustafa Ölmez
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Mustafa Ölmez Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Eylül-2007 Saat 18:26
Kadir Bey,

Resimlerde, bana göre konumuzla ilgili bir görüntü yok. Normal kızıllıklar.

Saygılarımla.
IP
FUAT AGALDAY
Yönetici
Yönetici
Simge
DOHAD YÖNETİM KURULU

Gönderilenler: 1352

Alıntı FUAT AGALDAY Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13-Eylül-2007 Saat 20:15
Mustafa bey
Bizim  dohad olarak her paylaşıma kapımız açıktır herkese eşit uzaklıktayız.Fakat bilimsellik açısından bakarsak böyle olduğunu pek söyleyemem , en azından benim fikrim bu.Dohad Türkiyede bu işi en ciddi şekilde yapmaya çalışan kurumların başında gelir hatta mütevaziliği bırakıp tekdir diyebiliriz.Bu tür resimlerin sitemizde yayılanması dohad ı  bilimsellikten uzak havasına sokacağını  düşünüyorum .Şimdiye kadar  bu tür gönderilere pek karışmadık.  Herhalde yönetim kurulu kararı alarak bazı işleri düzenlemek zorunda kalacağız.Saygılarımla
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Eylül-2007 Saat 03:57
Merhaba. Biraz önce balkona çıktığımda dikkat çekecek derecede yıldızların yakınlığını farkettim. Beni tedirgin edecek boyutta yakınlar.
IP Düzenle
Mustafa Ölmez
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Mustafa Ölmez Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Eylül-2007 Saat 08:38
Orjinalini yazan: FUAT AGALDAY

Mustafa bey
Bizim  dohad olarak her paylaşıma kapımız açıktır herkese eşit uzaklıktayız.Fakat bilimsellik açısından bakarsak böyle olduğunu pek söyleyemem , en azından benim fikrim bu.Dohad Türkiyede bu işi en ciddi şekilde yapmaya çalışan kurumların başında gelir hatta mütevaziliği bırakıp tekdir diyebiliriz.Bu tür resimlerin sitemizde yayılanması dohad ı  bilimsellikten uzak havasına sokacağını  düşünüyorum .Şimdiye kadar  bu tür gönderilere pek karışmadık.  Herhalde yönetim kurulu kararı alarak bazı işleri düzenlemek zorunda kalacağız.Saygılarımla
IP
Mustafa Ölmez
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Mustafa Ölmez Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Eylül-2007 Saat 08:43
Fuat Bey,

Konuyu pek anlamadım galiba. Ben öyle bir talepte bulunmadım ki. Kadir Sütçü beyin resimlerinden bahsediyoruz herhalde. Eğer yanılıyorsam düzeltin.
Ben Kadir beyle görüşmemizden bahsettim. Resmin altına böyle birşey yazabilmiyim diye sordu, bende neden olmasın diye cevap verdim. Dohad gündemde bile değil. Kendi sitesinde kullanacak diye düşündüğüm için.
Hakan beye de suçlayıcı bir şey yazmadım. Sadece açıklama amacıyla yazdım. ve bilime çattım. Bu doğru.
Hem bilimsellik istiyorlar, hem de fırsat vermiyorlar. Bu olayın başka bir yönü varsa açıklama yapmaları lazım. (Elinde yetki olan Bilim adamlarını kastediyorum.)
Yazınızı biraz daha açarsanız memnun olurum.

Saygılarımla.  
IP
hakan danabaş
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 2

Alıntı hakan danabaş Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Eylül-2007 Saat 22:32
Mustafa Bey, Bu aralar maalesef internetle teşviki mesaim çok az, yazınızı yeni gördüm. Benim amacımda tartışma açma değildi zaten o yüzden problem yok. yanlızca, deprem bulutu ile sizlerce deprem görünütüsü, daha doğrusu yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla kızıllığı içeren bulut fotorafları arasındaki  farkı belirtmeye çalışmıştım. farklı tarzlar, farklı alanlar.
Saygılarımla,
IP
Mustafa Ölmez
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Mustafa Ölmez Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15-Eylül-2007 Saat 08:34
Hakan Bey,

Açıklamanız için teşekkür ederim.

Saygılarımla.
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Eylül-2007 Saat 07:52
Dışarıda zeytin küspesini andıran çok ağır bir koku var.Koku katlanılır gibi değil.
IP Düzenle
Sayfa   82 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Açık Foruma Yeni Konu Gönderme
Açık Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Açık Forumda Cevapları Silme
Açık Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.05a