Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
DENİZ GÖL
 DOHAD | GÖZLEMLER | DENİZ GÖL
Mesaj icon Konu: Deniz göl Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   14 Sonraki >>
Yazar Mesaj
ATİLLA KAPLAN
DOĞA HAREKETLERİ ARAŞTIRMA DERNEĞİ
Simge

Gönderilenler: 16

Alıntı ATİLLA KAPLAN Cevaplabullet Konu: Deniz göl
    Gönderim Zamanı: 06-Eylül-2007 Saat 12:40
Iki gündür Kalamış Marina da su seviyesi oldukca yuksek.
IP
meltem dikel
Simge

Gönderilenler: 1207

Alıntı meltem dikel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Eylül-2007 Saat 02:30
Bugün saat 15.00 16.00 arası Fenerbahçe burnunda ara ara denizde yönu diğerlerinden farklı dalgalar oluştu,Böyle bir şeyle daha önce karşılaşmadığım için yazmak istedim.
IP
osman koyunoğlu

Gönderilenler: 2

Alıntı osman koyunoğlu Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-Eylül-2007 Saat 11:59
Birkaç gündür İstanbul boğazında su seviyesi 40-50 cm civarında düşük.
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Eylül-2007 Saat 08:16
Denizin üzerinde hava kirliliğini andıran kirli bir gri-kızıl renk hakim.
IP Düzenle
ATİLLA KAPLAN
Simge

Gönderilenler: 16

Alıntı ATİLLA KAPLAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01-Ekim-2007 Saat 10:06
Bu sabah Kalamış Marinada su seviyesinin oldukça düşük olduğunu gözlemledim.
IP
burcu demirhan
DOHAD YÖNETİM KURULU
DOHAD YÖNETİM KURULU
Simge

Gönderilenler: 1496

Alıntı burcu demirhan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Ekim-2007 Saat 22:36
küçükçekmece gölünün rengi acaip bir yeşil olmuş.
biz başımızda patlamadan hiç bir felaketle ilgilenmeyiz...
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Ekim-2007 Saat 13:00
Sabah 09:40 ile Bostanlı'dan Pasaport'a vapurla geçerken yine hiç kuş yoktu ortada. Martılar diğer deniz kuşları Pasaport'ta da ,Bostanlı'da da yoktu. Pasaport'ta çatılardan martı sesleri geliyordu.Deniz de inanılmaz derecede durgundu.Daha önce buna benzer bir gözlem girdiğim gün uzakdoğuda 6.9 deprem olduğunu hatırlıyorum.
IP Düzenle
burcu demirhan
DOHAD YÖNETİM KURULU
DOHAD YÖNETİM KURULU
Simge

Alıntı burcu demirhan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23-Ekim-2007 Saat 15:40
denizlerin depremin belirtileri konusunda çok büyük rol oynadığını düşünüyorum. 17 ağustos depreminden 2 gün önce yani 15 ağustos'ta büyükçekmecedeki denize gitmiştim denizde anormal bir sıcaklık, hala tanımlayamadığım (mazota benzer) bir gaz kokusu ve denzizin dibinde zift gibi siyahlıklar vardı. bunların deprem habercisi olduğunu düşünüyorum çünkü sonraki yıllarda da b.çekmeceye denize gittim bir daha bu anormallikleri yaşamadım. bu bilgiyi özellikle vermek istedim. belki faydası olur denizler daha yakın takibe alınabilir.Smile
IP
meltem dikel
Simge

Gönderilenler: 1207

Alıntı meltem dikel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Ekim-2007 Saat 03:33
Bugün Bostancı'dan ada iskelesi civarında (saat 15:00) denizden 7-8 ayrı yerden hava kabarcıkları çıktığına şahit oldum.
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Kasım-2007 Saat 11:19

"Erdek'teki Salya İstilası " üzerine düşünceler...

Önce haber-''Balıkesir'in Erdek İlçesinde Deniz Suyunun Isınmasıyla Birlikte Denizanalarının Erimesi Sonucu Meydana Gelen "Salyalar" Balık Ölümlerine Sebebiyet Verirken, Balıkçıların da Denizden Ağları Boş Dönmelerine Sebep Oluyor. Balıkesir'in Erdek ilçesinde deniz suyunun ısınmasıyla birlikte denizanalarının erimesi sonucu meydana gelen "salyalar" balık ölümlerine sebebiyet verirken, balıkçıların da denizden ağları boş dönmelerine sebep oluyor.Balık yakalamak için denize açılan Erdek'li balıkçılar, salyalar sebebiyle zorluk çektiklerini belirtti. Denizanalarının erimesiyle oluşan salyaların balıkçı ağlarına ağırlık yapmaları sebebiyle balık tutamayıp ağlarının zarar gördüğünü ifade eden balıkçılar, "Bu salyalar yüzünden balık tutamaz olduk. Ağlara dolan salyalar ağırlığa sebep oluyor, bu ağırlık yüzünden 12 metrelik bom direğimiz kırıldı. Şans eseri mürettebattan kimse yaralanmadı, ama ağlarımız ve gemimiz zarar gördü. Bu salya denizden gitmediği sürece denize açılamayacağız" dedi.

Yahu, Bu deniz anaları (Mavi,beyaz veya kahverengi..) zaten Marmara'nın yerli canlı türü değil.Yabancı gemilerin sintineleri ile Marmara'ya sonradan gelmiş- yerleşmiş, son 15-20 yıldır aşırı artan kirlenme sebebiyle aşırı üreyen planktonlarla beslenen (geldikleri yerde bile bulamadıkları bu besin bolluğu ile de) sayıları son zamanlarda anormal bir biçimde artmış, özellikle Güney Marmara sahillerinde iç ve dış turizm ve balık türlerini ciddi bir biçimde tehdit eden bir canlı türü değil mi? Geldikleri yerler suları çok daha sıcak olan Okyanuslar.Göreceli olarak çok daha sıcak suda yaşamaya alışkın bu canlılar Marmara deniz suyunun ortalaması 3-5 dereceyi geçmeyen bir artışı ile neden topluca ölsünler ki? Bunların ölümünde başka sebepler aramak lazım.Fransız gemisinin son yıllarda yaptığı araştırmalarla artık varlıkları kesinleşen deniz tabanı gayzerlerindeki ve yakın civardaki fay çatlaklarındaki metan ve diğer gaz emisyonlardaki artışla ilgili olabilirmi? (Böyle bir artış varsa tabii ki-çünkü bu konuda da derpremle ilgili her konuda ollduğu gibi sağlıklı bir bilgi akışı yok-Ama Fransız gemisinin deniz tabanına batiskaf ile yaptığı dalışlarda buralara gaz çıkşını izlemek için cihazlar yerleştirdiği ile ilgili bigi kırıntısı belleğimin bir köşesinde kalmış.) Not: size ironik gelebilir ama belki de doğa kendini böyle koruyor.Marmara Denizi..Pardon "Marmara Foseptiği" Lütfen artık bana girmeyin, ürünlerimden de yemeyin demek istiyor. Kim bilir?

Düzenleyen irfan aydınoğlu - 10-Kasım-2007 Saat 11:29
IP Düzenle
burcu demirhan
DOHAD YÖNETİM KURULU
DOHAD YÖNETİM KURULU
Simge

Alıntı burcu demirhan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Kasım-2007 Saat 00:42
biraz gecikmiş bir gözlem ama hava çok güzel olmasına rağmen dün(pazar) deniz sanki fırtına varmış gibi çok fazla dalgalıydı.
IP
Mustafa Ölmez
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 334

Alıntı Mustafa Ölmez Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Aralık-2007 Saat 09:24
Bugün deniz yüzeyine düşen güneş ışığı, çok dar bir aradan gördüğüm kadarı ile, bir dünya 7'lik geliyor gibi.
Not: Bizi ilgilendirmiyor diye bu parametreyi yazmak istememiştim. Eğer bir faydası varsa site olarak bizlere gözlemlere devam edeyim. Dünya bizi ilgilendirmiyor derseniz bu gözlemlere bakmayacağım.

2007-12-09  07:28:21.8 26.11  S   177.45  W   174  Mw 7.9  SOUTH OF FIJI ISLANDS

Düzenleyen Mustafa Ölmez - 10-Aralık-2007 Saat 09:23
IP
Mustafa Ölmez
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Mustafa Ölmez Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Aralık-2007 Saat 09:13
Mustafa Ölmez]Bugün deniz yüzeyine düşen güneş ışığı, çok dar bir aradan gördüğüm kadarı ile, bir dünya 7'lik geliyor gibi.
Not: Bizi ilgilendirmiyor diye bu parametreyi yazmak istememiştim. Eğer bir faydası varsa site olarak bizlere gözlemlere devam edeyim. Dünya bizi ilgilendirmiyor derseniz bu gözlemlere bakmayacağım.

2007-12-09  07:28:21.8 26.11  S   177.45  W   174  Mw 7.9  SOUTH OF FIJI ISLANDS

Bu soruya cevap alamayınca güncelleme yapayım dedim.
IP
Rezzan Terzi
Simge

Gönderilenler: 17

Alıntı Rezzan Terzi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Aralık-2007 Saat 17:32
Karamürsel sahilinde 15 metrelik dev dalgalar panik yarattı

Tsunami korkusu

Karamürsel'de, dün saat 10.05 sıralarında, deniz aniden  kabardı. 15 metrelik dev dalgalar, sahildeki beton bankları  söktü, vapur iskelesindeki dubayı çatlattı. Tsunami gibi olay, depremi akıllara getirdi.

10.05 sıralarında Karamürselli, dün saat 10.05 sıralarında, deprem ve tsunami korkusu yaşadı. Karamürsel sahilinde gezenler ‘süt liman’ tabir edilen sakin denizi seyrederken, saat 10.05'te aniden yükselen deniz ve dev dalgalardan, kendilerini zor kurtardı.  45 saniye sürdü 15 metre yüksekliğindeki dev dalgalar, 45 saniyede sahili yerle bir etti. Beton banklar söküldü,  çekek yerindeki kayalar, denizden 20 metre uzağa fırladı. İskeledeki dev duba çatladı. Deprem veya denizde çökme ihtimali üzerinde duruluyor. 

Bu haber şu ana kadar  2154  defa okundu
IP
elif akba
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 117

Alıntı elif akba Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Aralık-2007 Saat 19:56
az once karamurseldeydım. sahıldekı balıkcılara sordum dalgaları. korkulacak brsey olmadıgını, sahılın dolgu uzerınde oldugunu, vapur ıskelesının zaten eskıdıgını ve bu yuzden yenısının yapıldıgını, bır de golcuk'e gıden denızaltıların asagıdan gıttıgınde bu tur dalgaların hep oldugunu soyledıler. sanırım gazetecıler bıraz fazlaca abartmıslar.
IP
burcu demirhan
DOHAD YÖNETİM KURULU
DOHAD YÖNETİM KURULU
Simge

Alıntı burcu demirhan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Ocak-2008 Saat 15:48
bugün k.çekmece gölünde belirgin bir çekilme farkettim
IP
Mustafa Ölmez
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Mustafa Ölmez Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Şubat-2008 Saat 09:09
Deniz yüzeyine düşen güneş ışığı. Dünya 6+ işaret ediyor gibi. Diğer yazdıklarıma göre görüntüde bir farklılık var.  Onu da sonra anlayacağım.
IP
yavuzseval
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 2

Alıntı yavuzseval Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02-Şubat-2008 Saat 12:28

Evvelki gün Yalova'da olan bir arkadaşım balığa çıktıklarını ama hiç balık avlayamadıklarını daha sonra sahile döndüklerinde kumların üzerinde bir sürü deniz yıldızı olduğunu görmüş. daha sonra dun bu arkadaşımın dostları telefon ile bildirmişler, Binlerce
deniz yildizi daha vurmus karaya. Deniz yildizlarina ek olarak yengecler ve midyeler. Midyelere bakin dedim kendilerinin cikamayacaklarini kumsala dusunerek, simdi bakmislar, cogunlugu agzi kapali midyeler ve koklerinden sokulmus.

Bunun akabinde dün ankara civarı depremleri oldu. Acaba bu depremler ile ilintili olabilir mi? veya marmara bölgesinde yeni bir oluşan sismik hareketin habercisi olabilir mi?

Not: Bu arkadaşımdan ilgili olayın fotoğraflarını istedim eger elime geçerse burada sizlerle paylaşıma açarrım.

saygılar
Yavuz Seval
IP
Mustafa Ölmez
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Alıntı Mustafa Ölmez Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Şubat-2008 Saat 09:27
Bugün sabah deniz yüzeyine düşen güneş ışığı, Dünya 6+ işaret ediyor gibi.
IP
Handan Altınell
Simge

Gönderilenler: 647

Alıntı Handan Altınell Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Şubat-2008 Saat 17:20
Tebrikler Mustafa Bey!Gözlemlerinizin devamını bekliyoruz..
Meksika'nın başkenti Meksiko, 6,4 büyüklüğünde depremle sallandı.
2008-02-12  12:50:24.116.56 N  94.18 W  121
Mw6.5 OAXACA, MEXICO

IP
Sayfa   14 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Açık Foruma Yeni Konu Gönderme
Açık Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Açık Forumda Cevapları Silme
Açık Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma